Що треба знати про туберкульоз?

e-mail Друк PDF

Ми можемо подолати туберкульоз!

24 березня згідно з рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз глобальною проблемою. Щороку хвороба забирає життя майже півмільйона людей.

Гостро стоїть проблема і в Україні. На жаль, наша країна – серед лідерів з поширення туберкульозу. У Міністерстві охорони здоров’я інформують, що ситуація з туберкульозом в Україні є контрольованою, але серйозною.

Серед жителів Закарпатської області впродовж ряду років реєструються високі рівні захворювання на туберкульоз, що перевищують відповідні показники в цілому по державі. Щороку реєструються випадки цієї недуги і серед дитячого населення області, що є одним із показників неблагополуччя з туберкульозу в краї.

 

Вчасно розпочате лікування є запорукою його успіху.

Туберкульоз – інфекційне захворювання з аерогенним шляхом передачі, Це небезпечна та важка хвороба, що на початковій стадії має «прихований» перебіг. Людина, що захворіла, вважає, що перевтомилася або має «застудне» захворювання. Тому люди часто звертаються до лікаря лише після появи важких симптомів, коли лікування туберкульозу набагато складніше та триваліше.

Знання існуючої небезпеки та особливостей перебігу захворювання, а також симптомів, що можуть бути першою ознакою наявності туберкульозу, допоможе Вам вчасно звернутися до лікаря та почати лікування.

Перші симптоми туберкульозу:

- кашель понад 2 тижні

- підвищена температура тіла понад 7 днів

- утруднене дихання

- біль у грудях

- поганий апетит, безпричинна втрата ваги

- постійна слабкість

- підвищена пітливість, особливо вночі

- кровохаркання

Збудником туберкульозу є мікобактерія туберкульозу (паличка, або бацила, Коха). Є багато видів мікобактерій (людські, бичачі, пташині, мишачі та інші), всі вони можуть викликати захворювання у людини. Паличка Коха дуже стійка до впливу навколишнього середовища.

Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з мікобактерією туберкульозу може бути перевтома, погане або нераціональне харчування, стрес, наявність інших захворювань, що призводять до порушення роботи імунної системи.

На туберкульоз може захворіти кожен!

Найбільший ризик захворіти мають люди, що інфіковані ВІЛ, та хворі на СНІД. Високий ризик мають:

-         люди, які знаходяться у постійному контакті з хворим на туберкульоз легенів з виділенням збудника;

-         люди, що зловживають алкоголем або вживають наркотики;

-         люди, що мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя або через наявність хронічних захворювань.

Досить високий рівень ризику у курців, через порушення захисної функції слизової оболонки дихальних шляхів. Крім того, високий ризик захворіти мають діти, бо їх імунна система ще не сформувалася, та люди похилого віку, через вікове ослаблення імунітету.

Як захистити себе та своїх близьких від туберкульозу?

Згідно з Законом України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» дітям  безкоштовно проводяться обов’язкові профілактичні щеплення протитуберкульозною вакциною БЦЖ відповідно до календаря профілактичних щеплень, тобто на 3-5 день від народження.

Відмова від шкідливих звичок, дотримання принципів раціонального харчування з достатнім вмістом вітамінів та мінералів або прийом полівітамінних препаратів допомагають підтримувати гарний стан імунітету. Корисними є також загартовування та фізичні вправи. Варто уникати перевантаження та негативних емоцій, недосипання та перевтоми.

Обстеження людей, що перебували у тісному контакті з людиною, хворою на туберкульоз, є обов’язковим!

Це дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях або за наявності показань, провести профілактичне лікування, що значно зменшує вірогідність захворювання.

Повне одужання людини, що захворіла на туберкульоз, можливе при умові раннього початку та суворого дотримання режиму лікування і рекомендацій лікаря. При ускладнених формах туберкульозу лікування більш складне та тривале. Головне – вчасно звернутися по допомогу.

Пам’ятайте:

На туберкульоз  може захворіти будь-хто.

Туберкульоз має прихований перебіг на початку.

Якщо Ви понад 2-3 тижні почуваєтеся погано, відчуваєте слабкість, маєте кашель та підвищену пітливість, особливо вночі, негайно зверніться до сімейного лікаря.

Обстеження займає небагато часу, безболісне та безпечне.

Інфікувати іншу людину може тільки хворий на туберкульоз легенів, який виділяє збудника у повітря із мокротинням. Усі інші форми туберкульозу безпечні для оточуючих.

Лікування туберкульозу тривале і має проводитись

під наглядом фахівця

Якщо лікування розпочато на ранніх стадіях захворювання, воно менш тривале та більш ефективне.

 

Лікування туберкульозу в Україні безоплатне для пацієнта!

ТУБЕРКУЛЬОЗ  ВИЛІКОВНИЙ!

Задати питання

Пишіть нам