17 ТРАВНЯ – з ініціативи всесвітньої організації охорони здоров’я проводиться ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ

e-mail Друк PDF

За статистикою понад 12 мільйонів українців страждають від підвищення артеріального тиску. Частка населення з підвищеним АТ різко зростає з віком. У віковій групі 18-29 – приблизно 12,7 %, у віковій групі 60-69 – 71,1 %.

Гасло Всесвітнього дня боротьби з артеріальною гіпертензією цього року – «Знай свій артеріальний тиск». Якщо ви вперше виявили у себе тиск у стані спокою вище 140/90 мм.рт.ст., турбують головний біль, шум у вухах, слабкість – зверніться до лікаря. Тільки медичний спеціаліст може поставити діагноз і призначити відповідне лікування.

Чому це важливо?

Артеріальна гіпертензія (АГ), або гіпертонія є патологічним станом організму, що проявляється стійким підвищенням артеріального тиску. Постійне підвищення тиску може призвести до гіпертонічної хвороби, що є однією з основних причин передчасних смертей у всьому світі. Підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень. До 40% хворих на артеріальну гіпертензію навіть не підозрюють у себе недугу, бо часто ця хвороба протікає безсимптомно.

Щоб виявити артеріальну гіпертензію, необхідно знати її ознаки, регулярно вимірювати тиск та спостерігати за власним станом.

Артеріальний тиск показує ступінь тиску крові на кровоносні судини під час систоли (скорочення серцевого м'яза) і діастоли (розслаблення серцевого м'яза). Величина артеріального тиску визначається, головним чином, силою серцевих скорочень, кількістю крові, яку викидає серце при кожному скороченні, опором, що чиниться току крові стінками кровоносних судин (особливо периферичних). Оптимальний тиск, при якому верхній тиск становить не більше 120 мм рт. ст., а діастолічний – менш як 80 мм рт. ст.;

Діагноз гіпертонії підтверджують при повторному візиті пацієнта до медичного закладу, зазвичай через 1-4 тижні після першого виміру. В цілому, гіпертонія діагностується, якщо при двократному вимірюванні в різні дні систолічний артеріальний тиск пацієнта  ≥ 140 мм рт.ст., і/або діастолічний артеріальний тиск ≥ 90 мм рт.ст.

Симптоми артеріальної гіпертензії:

 • Підвищений артеріальний тиск (вище 140/90 мм.рт.ст.);
 • Головний біль (найчастіше в потиличні чи тім’яній частині);
 • Періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
 • Біль в ділянці серця;
 • Підвищене серцебиття (понад 90 разів на хвилину в спокійному стані);
 • Відчуття задухи.

До груп ризику потрапляють перш за все люди з обмеженим фізичним навантаженням, курці та люди із зайвою вагою.

Як же запобігти гіпертонії? Головне у профілактиці артеріальної гіпертензії:

 • Підтримуйте нормальну масу тіла

Розрахувати масу тіла можна за простою формулою: ІМТ = МАСА в кг / зріст в квадраті в метрах.

Наприклад, розрахунок для людини масою 80 кг і з ростом 180 см матиме вигляд: ІМТ = 80/ 1.8×1.8=24,7. ІМТ у дорослих людей свідчить про наступне: < 18,5 – про наявність у людини недостатньої ваги, 18,5-24,9 – еквівалент нормальної маси тіла, 25-29,9 – вказує на наявність зайвої ваги, ≥ 30 – є ознакою ожиріння.

 • Відмовтесь від куріння

На першій хвилині після викурювання цигарки артеріальний тиск підвищується. Мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця у осіб, які палять, виникає в 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить.

 • Обмежуйте кількість спожитого алкоголю

За даними ВООЗ, безпечної дози алкоголю не існує. Тому будь-яке вживання алкоголю становить небезпеку: чим більша кількість спожитого алкоголю, тим більше підвищується тиск.

 • Регулярно займайтеся фізичними вправами

Середнім фізичним навантаженням вважається регулярна фізична активність, що триває не менше 30-40 хвилин 3-4 рази на тиждень. В осіб, які ведуть малорухомий спосіб життя, ризик виникнення артеріальної гіпертензії на 20-50 % вищий, ніж у фізично активних людей.

 • Обмежуйте споживання солі

Добова норма споживання солі для дорослої людини – не більше 5 грамів (трохи менше чайної ложки). Зверніть увагу, що «прихована сіль», що міститься в маринадах, копчених продуктах, ковбасах, соусах та навіть у звичайному хлібі, може перевищувати цю норму і також має бути врахована.

 • Уникайте стресів

Зберігайте спокій, не переживайте. Чудовою профілактикою впливу стресів на організм є легкий біг, плавання, йога. Практикуйте медитацію і техніки, спрямовані на розвантаження нервової системи.

 • Вживайте продукти, багаті на калій

Дієта з високим вмістом калію може допомогти знизити артеріальний тиск: калій допоможе вивести зайву воду з організму і розширити судини. Продукти, багаті на калій: крупи (особливо гречана, вівсяна, пшоняна), бобові (соя, квасоля, горох), фрукти (абрикоси, виноград, персики, кавуни, чорна смородина, плоди шипшини, у т.ч. сушені курага, родзинки, чорнослив, фініки), овочі (кабачки, буряк, морква, баклажани, картопля), зелень (цибуля, петрушка, кріп, салат тощо).

Здоровий спосіб життя може запобігти або затримати початок АГ та зменшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Ефективна зміна способу життя запобігає необхідності застосування медикаментозної терапії в пацієнтів із гіпертонією 1 ступеня. Зміни режиму харчування та способу життя можуть поліпшити контроль артеріального тиску, проте медикаментозне лікування буває необхідним для людей, для яких зміна способу життя є не ефективною або достатньою.

Замислитись про профілактику гіпертонічної хвороби необхідно в молодому віці, особливо, якщо хто-небудь із близьких родичів хворів на серцево-судинні захворювання.  Саме ці прості і корисні звички стануть запорукою міцного здоров’я та довголіття! Дотримання простих правил зменшує ризик виникнення АГ та багатьох неінфекційних захворювань.

 

Підготовлено за матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України

https://www.phc.org.ua/

Задати питання

Пишіть нам