Опалювальний сезон наближається

e-mail Друк PDF

Останнім часом про можливі негаразди з опалювальним сезоном населення повідомляють через засоби масової інформації, що пов'язане з проблемами газу  або альтернативного палива. В умовах централізованого теплопостачання сезон, як правило, розпочинається 15 жовтня. В будинках з  індивідуальною системою опалення  кожен вирішує одноосібно, коли і як починати сезон, коли його припиняти. початком опалювального сезону у   приміщеннях квартир, житлових будинків, де розміщені опалювальні прилади, можуть виникати проблеми, які пов'язані з браком повітря, внаслідок чого відбувається неповне згоряння газу з утворенням смертельно небезпечного оксиду вуглецю, який ще називають чадним газом.

Така ситуація  пов'язана перш за все з тим, що з метою економії тепла у приміщенні кухні    не  відкривають   кватирки у вікні, закривають  двері до житлових кімнат квартири. А мешканці  при цьому  скаржаться, що газ  неякісний, полум'я  має  червоно-жовтий колір. Досвідчені працівники  газових господарств пояснюють такий стан справ  тим, що повне згоряння газу відбувається лише  при достатній кількості повітря.  А цієї зими ситуація може ускладнюватися. Причин для цього не бракує.

Так зване альтернативне паливо, а це дрова та вугілля, також може призводити до забруднення приміщень чадним газом, що частіше за все відбувається з метою економії тепла шляхом передчасного перекриття труби для викидів продуктів згоряння палива з опалювального приладу  назовні. А продукти неповного згоряння палива і є основною причиною утворення оксиду  вуглецю,  тобто чадного газу.

Вміст оксиду вуглецю нормується  в міліграмах на кубічний метр атмосферного повітря (мг/м3).  Для атмосферного повітря затверджені дві максимально допустимі  концентрації  (ГДК): максимально разова та середньодобова, яка  становить  60 % від  максимально разової.  Для закритих приміщень (квартир, приміщень громадських будівель з перебуванням людей), вміст забруднювальних речовин  нормується за показниками       атмосферного          повітря.

Чадний газ  негативно впливає на організм людини, має сильну токсичну дію. Він утворюється при неповному згорянні  газу, що пов'язане як з недостатнім надходженням кисню для горіння, так і  в результаті дефектів опалювальних приладів. Чадний газ отруйний і тому є дуже небезпечним для оточуючих. Помітити його у повітрі приміщення простими засобами неможливо тому, що він не має ні кольору, ні запаху, ні смаку.

Людина не відчуває його.  Оксид вуглецю - це дуже сильна отрута, яка пошкоджує нервову систему, м'язи, серце, і в першу чергу – кров.  Якщо вміст оксиду вуглецю у повітрі великий, то людина одразу втрачає свідомість, з'являються корчі і наступає смерть. Проте часто спостерігається поступовий розвиток симптомів отруєння. Перші його ознаки можуть служити сигналом про небезпеку.  Насамперед відчувається головний біль, інколи шум у вухах, нудота, розвивається загальна слабкість, сухий кашель, блювання.  Надалі  людина втрачає свідомість, її шкіра червоніє, а зіниці розширюються. Дихання спочатку шумне і прискорене, потім стає поверхневим і сповільнюється.

Перша допомога  при отруєнні  чадним газом - свіже повітря. А далі, щоб не нашкодити такій людині - швидка допомога і якомога  скоріше.

А щоб не було отруєнь  при використанні побутового обладнання, що працює на  газовому або твердому паливі,  не забувайте, що таких випадків можна запобігти. У будь-якому разі  такі  прилади у приміщеннях  повинні  бути справними та працювати  за умови циркуляції повітря за рахунок відкритих кватирок  та витяжок  з приміщень  у вентиляційні канали. У разі відсутності таких складових навіть звичайна газова плита може призвести до трагічних наслідків.

 

А поки є час до початку опалювального сезону, подбайте про справність приладів та максимальне утеплення житлових приміщень. Зима  завжди зима!

Задати питання

Пишіть нам