Можливі наслідки золотої осені

e-mail Друк PDF

Восени у нас прийнято спалювати опале листя та суху траву  і не тільки на полях, а і в населених пунктах. В пік осіннього паління атмосферне  повітря в містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої  трави?

 

За даними наукових досліджень при згорянні однієї  тонни рослинних залишків у повітря виділяється біля 9 кг мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук, перш за все  бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. Проблема полягає ще і  в тому, що з листям  горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю.  Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи  тонзиліти.

При спалюванні сухої трави та опалого листя до вогнища нерідко потрапляють  будівельні матеріали у вигляді ДВП, ДСП, фанери,  які містять формальдегідні смоли, з яких в атмосферне повітря виділяється формальдегід. Може  виділятися в повітря і свинець, складова масляних фарб, якими фарбують будівельні матеріали. Вплив диму  на організми особливо небезпечний для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, а також  для хворих із легеневою патологією. Такий дим   може сприяти виникненню гострого фарингіту та гострого тонзиліту у дітей та підлітків, та гострому ларингіту та трахеїту.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до  багатьох  загроз, а саме загибелі корисних комах, мікроорганізмів,  руйнації грунтового покриву, його збіднення, знищення насіння і коріння трав’янистих рослин, сприяє утворенню смогу в туманну погоду та наносить економічні збитки.

Виникає питання, а що ж робити з опалим листям? Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є його компостування з використанням за наявності харчових рештків, пташиного посліду. При такому відношенні до сухої трави та листя, людина позбавляється численних загроз здоров'ю, а також може отримати економічний ефект від зберігання зелених насаджень та родючості грунту.

Задати питання

Пишіть нам