Методи діагностики грипу та ГРВІ

e-mail Друк PDF

Гострі респіраторні вірусні захворювання можуть викликати понад 200 вірусів.

Найбільш вивченими серед них є віруси грипу, парагрипу, респіраторно-синцитійний вірус, риновіруси, коронавіруси, реовіруси, аденовіруси, деякі серотипи ентеровірусів.

При визначенні тактики лікування грипу та інших ГРВІ особливої ваги набуває застосування експрес-діагностики – так звані швидкі тести (Сito-test), які найефективніші в перші 2 доби захворювання.

Перевага цього методу, насамперед в швидкості (результат отримується через 15-20 хв. після постановки реакції і може проводитися безпосередньо біля ліжка хворого, не потрібен лабораторний персонал та спеціальне оснащення –). При підозрі на грип такий метод експрес-діагностики дозволяє швидко встановити діагноз і розпочати лікування відповідно до протоколу до отримання результату від вірусологічної  лабораторії.

Вірусологічна лабораторія ДУ «Закарпатський Обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» проводить моніторингові вірусологічні дослідження від пацієнтів з гострими респіраторними захворюваннями відповідно до чинних нормативних актів МОЗ та Держсанепідслужби України. Для підтвердження діагнозу ГРВЗ або грипу застосовуються специфічні вірусологічні, серологічні та молекулярно-генетичні методи діагностики, які базуються на виділенні збудника чи його антигенів та/або виявленні специфічних противірусних антитіл. Ефективність лабораторних досліджень найвища в гострій фазі захворювання (перші 3 дні з моменту появи симптомів захворювання.) і суттєво залежить від якості відбору  первинного біоматеріалу. Відбір зразків біоматеріалу проводиться медичним персоналом  в умовах закладів охорони здоров’я.

Метод імунофлуоресцентних антитіл (реакція імунофлюоресценції , далі – МФА) використовують для швидкої діагностики грипу, парагрипу, адено-, РС-вірусної інфекції, а також змішаних інфекцій. З допомогою МФА етіологічний діагноз можна встановити через 2 - 3 години при дослідженні препаратів від хворих, проводиться в умовах лабораторії. Матеріалом для дослідження служать епітеліальні клітини зіву і носа.

Наявність антитіл до вірусів різних класів визначають методом імуноферментного аналізу (далі – ІФА)  в умовах лабораторії при постановці одночасно не менше 5 зразків біоматеріалу. Тривалість дослідження 3-4 год., проте потреба накопичувати зразки від хворих (не менше 5), не дозволяє застосовувати даний метод як швидкий.

Тестування зразка молекулярно-генетичним методом  - ПЛР (в реальному часі) є поглибленим методом вивчення вірусів у визначеного контингенту осіб. Аналізи фрагментів РНК різних цільових генів дозволяють ідентифікувати віруси грипу та ГРІ на протязі 6-8 год. при постановці одночасно не менше 10 зразків біоматеріалу.

Серологічні дослідження парних сироваток крові, що відбирають на початку захворювання та після 8-10 днів, є методом  ретроспективної діагностики. Найбільш вагомими з них є реакція зв’язування комплементу (РЗК), реакція гальмування гемаглютинації (РГГА) та  реакція непрямої гемаглютинації (РНГА). Доказовим є чотириразове наростання титру антитіл.

Вірусологічне дослідження класичним методом є найбільш тривалим трудомістким і  дорогим методом, тому застосовується лише в епідеміологічній практиці та наукових дослідженнях і триває до 3 тижнів.

Нагадуємо, що за перших симптомів грипу потрібно звертатися за медичною допомогою до лікаря. Саме він визначає тактику лікування та   необхідні лабораторні обстеження.

 

 Завідувач відділення організації                                                              Тимчик В. В.

епідеміологічних досліджень

ДУ «ЗОЛЦ ДСЕСУ»

Задати питання

Пишіть нам