Епідемічна ситуація з кору, грипу та ГРІ в Закарпатській області

e-mail Друк PDF

на 04 тижні спостереження (з 20.01. по 26.01.2020 року) кількість звернень до закладів охорони здоров'я області з приводу респіраторних інфекцій збільшилася на 32% порівняно з попереднім тижнем, захворіло 4 189 осіб.

Інтенсивний показник захворюваності 334 на 100 тисяч населення знаходиться нижче визначеного епідемічного рівня на 23%. Приріст кількості захворілих порівняно з попереднім тижнем реєструється на всіх адміністративних територіях.

Майже в два рази збільшилася кількість звернень у Рахівському та Тячівському районах. Серед населення  м.Ужгород  зареєстровано 741 звернення, в тому числі 453  серед дітей (61% від захворілих). Показник захворюваністі знаходиться нижче епідемічного рівня на 32%.

Серед усіх захворілих діти до 17 років становлять 62% (2 603 випадки), дорослі -  38% (1 586 випадків). Більше 70% дітей серед захворілих у Берегівському та Волівецькому районах. Найбільша звернень спостерігається серед вікової групи 5-14 років: 51% від усіх захворілих дітей.Рівень госпіталізації  знизився порівняно з попереднім тижнем і складає  3,3%, отримало стаціонарну медичну допомогу 140 хворих. Позитивні швидкі тести на грип А  у  9 жителів м.Ужгород (1 дорослий  та 8 дітей), тести на грип В - 1 у дорослого з м.Ужгород.

Станом на 24.01.2020 року проти грипу вакциновано 1 214 осіб, серед яких 317 з групи медичного ризику, 181 епідемічного ризику та 716 інших осіб. За тиждень в області, згідно оперативних донесень, зареєстровано 1 випадок кору    у не нещепленої дитини з Волівецького  району.

З початку 2020 року в області зареєстровано 5 випадків кору, показник 0,1 на 100 тисяч населення. Всі захворілі  діти до 17 років,  показник захворюваності - 0,6 на 100 тисяч дитячого населення. Спостереження за осередками, протиепідемічні та профілактичні заходи в області тривають.

 

Новий виклик для глобального здоров’я — поширення раніше невідомого штаму коронавірусу, що швидко розповсюджується в Китаї і зафіксований ще у кількох країнах. Зараз тривають ретельні дослідження і вивчення ситуації. Все, що потрібно знати про вірус:

  • Що таке коронавіруси:

Передусім це зоонозна інфекція. Тобто їхнім природним резервуаром є тварини: пальмові цевети, кажани, навіть кобри. Коронавіруси також РНК-віруси, тому мають високу частоту мутацій і швидко змінюються, в тому числі стають патогенними для людей.

Такі коронавіруси вперше були ідентифіковані в середині 1960-х років. Разом з новим штамом коронавірусу, який зараз активно поширюється в Китаї та інших країнах, їх існує вже сім.

Приклади коронавірусів, які вражають людей:  SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome або важкий гострий респіраторний синдром) та MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome — Близькосхідний коронавірусний респіраторний синдром). http://bit.ly/30GPvGU

SARS-CoV вперше був визнаний у Китаї в листопаді 2002 року. Хвороба поширилася у багатьох країнах Північної і Південної Америки, Європи та Азії, спричинивши у 2002-2003 роках глобальний спалах — тоді було зафіксовано понад 8 тисяч випадків, включаючи 774 смерті.

Цей спалах почався із зараженої пальмової цевети (хижий ссавець)— китайського делікатесу. Його зупинили карантинні заходи, коли медичний персонал не покидав лікарні, куди надходили нові хворі. З 2004 року повідомлень про випадки хвороби, викликані цим вірусом, не зафіксовано. http://bit.ly/2Gc6ffw

Про перший випадок MERS-CoV було повідомлено у 2012 році в Саудівській Аравії. З того часу випадки зараження вірусом було зафіксовано у 25 країнах. Більшість хворих мали симптоми гострого респіраторного захворювання, включаючи лихоманку, кашель та задишку. У порівнянні з SARS-CoV він не так легко передавався від людини до людини, але мав значно вищу летальність: близько 35% з 2500 людей, які були заражені вірусом, померли. http://bit.ly/2uj29jb

  • Про уханський вірус:

▪ Новий штам коронавірусу поки відомий під назвою 2019-nCOV. Спалах пневмонії, викликаної цим досі невідомим збудником, зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Звідси і назва, якою зараз іменують цей штам. http://bit.ly/2RH1y2U

▪ Багато людей, яких вразив вірус, працювали чи відвідували ринок в Ухані. Китайські продуктові ринки, так звані «wet markets» (мокрі ринки) — це скупчення живих і вбитих тварин, птахів, продавців і туристів. За таких умов вірусу зручно поширюватися поміж тушами, тваринами і людьми.

▪ Станом на сьогодні зафіксовано більше 2800 випадків та 81 випадок смерті. Дійсна кількість людей заражених вірусом може бути набагато більшою, оскільки осіб з легкими симптомами скоріше всього не було виявлено.

Лікарі повідомляють, що одужання здебільшого залежить від імунітету людини. Поки відомо, що люди, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям, зокрема, слабкий імунітет.

Також з померлих більшість людей літнього віку. У багатьох з них були супутні захворювання, як цироз печінки, гіпертонія, цукровий діабет чи хвороба Паркінсона. https://nyti.ms/2RjW0wb

▪ Вірус викликає пневмонію з такими симптомами як кашель, лихоманка та утруднення дихання. Експерти вважають, що інкубаційний період триває близько двох тижнів (від 1 до 14 днів). Людина, котра перебуває в інкубаційному періоді може поширювати збудник серед оточуючих до початку клінічних проявів.

▪ Передача людині від людини була підтверджена Національною комісією з охорони здоров’я Китаю. Також існує ризик мутації вірусу.

▪ На даний момент експерти вважають, що в зоні ризику найбільш ймовірно люди із слабким імунітетом. Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.

  • Як захиститися:

▪ Зараз вакцини проти коронавірусів не існує. Повідомляють, що вакцина проти нового штаму 2019-nCоV поки на ранній стадії розробки. https://fxn.ws/2RmHQKW

▪ Аби захиститися CDC (Центр з контролю та профілактики захворювань в США) пропонує. http://bit.ly/2RkUCtc

→ часто та ретельно мити руки милом і водою
→ не торкатися брудними руками очей, носа чи рота
→ уникати тісного контакту з хворими людьми

Якщо у вас є симптоми гострої респіраторної інфекції, аби запобігти зараженню інших:

→ залишайтеся вдома, якщо захворіли
→ уникайте тісного контакту з іншими людьми
→ прикривайте рот і ніс серветками під час кашлю і чхання, а опісля ретельно мийте руки
→ провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні

Людям, які зараз знаходяться десь поблизу зони розповсюдження вірусу, радять:

→ підтримувати гігієну рук
→ уникати відвідування ринків тварин та птахів
→ уникати відвідування хворих
→ звернутися до лікаря у разі появи симптомів — кашлю, лихоманки чи труднощів з диханням
→ телефонувати заздалегідь, перш ніж їхати до лікарні

Зараз в соціальних мережах і ЗМІ публікують багато інформації про поширення вірусу і ситуацію загалом. Якщо вам потрібно знайти перевірену інформацію, це можна зробити тут:

▪  Фейсбук  World Health Organization (WHO) та на сайті: https://www.who.int/
▪ Сайт CDC (Центрів з контролю та профілактики захворювань в США) http://bit.ly/30GPvGU
▪ Українською на сторінці Центр громадського здоров’я України

Задати питання

Пишіть нам