Всесвітній тиждень імунізації під гаслом «Наш спільний захист, #Вакцинадіє

e-mail Друк PDF

Гасло Всесвітнього тижня імунізації в цьому році: «Наш спільний захист, #Вакцинадіє». Cаме імунізація дозволяє врятувати мільйони життів і широко визнається як один із найбільш успішних і економічно ефективних заходів  у сфері охорони здоров'я в світі.

Проте, за даними ВООЗ,  на  сьогодні біля 20 мільйонів дітей в усьому світі не вакцинувалися взагалі або недостатньо охоплені щепленнями.

Недостатня кількість вакцин в минулі роки, велика кількість відмов батьків від щеплень, антивакцинальні програми та форуми на телебаченні та у соціальних мережах призвели до того, що в нашому регіоні сформувався значний прошарок  населення без імунного захисту. І, відповідно, ті інфекційні захворювання, які ми можемо стримувати шляхом вакцинації, отримали всі комфортні умови для виникнення та подальшого поширення серед таких дітей та дорослих. Крім того, ми не повинні забувати про ту когорту населення  - дитячого та дорослого, які за станом здоров’я не взмозі отримати свій захист шляхом вакцинації.

Про те, до яких наслідків може призвести фактичний зрив імунізації, ми бачимо на прикладі спалаху кору в Закарпатській області, який триває ще з 2017 року. У 2018 році в області зареєстровано рекордні 4 653 випадки (востаннє така кількість кору зареєстрована у 70-х роках минулого століття). При цьому 70% захворілих не мали жодного щеплення проти кору. Найбільше таких осіб серед дітей віком 1-4 роки  - 84%, 5-9 років - 65%. Зараз Закарпаття залишило лідируючі позиції щодо реєстрації кору в Україні, проте ситуація залишається напруженою. Так, з початку  2019 року зареєстровано 1628 випадків, 1042 серед дітей (64%) та 586 у дорослих (36%). При цьому стан щепленості хворих, практично, не змінився - 72% (752) захворілих дітей не мали щеплень та 67% (392) дорослих  аналогічно не були щеплені. І дитячі  вікові групи, які частіше хворіють кором, також не змінилися.

Оскільки специфічного лікування кору не існує, то єдиний вихід - вакцинація. Особливо це стосується тих діток, які відвідують дитячі садочки, школи, студентів вищих навчальних закладів.  Будь-які протиепідемічні та профілактичні заходи у цьому випадку є ефективними лише завдяки  вакцинації. Тобто, крім ізоляції хворих, своєчасного виявлення нових випадків, призупинення навчального процесу в закладах освіти (який дає тимчасовий ефект), дуже важливою умовою для попередження захворювання кором є щеплення, в тому числі за епідемічними показами якомога скоріше – у перші 72 години з моменту останнього контакту із хворим. До цієї когорти відносяться контактні із хворим особи, у яких відсутні щеплення, або є лише 1 доза, або немає документального підтвердження про вакцинацію. Не слід нехтувати батькам плановою вакцинацією проти кору у дітей, котрі досягли 12 місячного віку та  6 років.

Практика використання імунопрофілактики свідчить, що у щеплених, якщо вони захворіють, перебіг захворювання легший порівняно з не щепленими, значно менша кількість ускладнень і, практично, відсутня летальність.

Подолання значних прогалин в рутинній імунізації проти кору та бар’єрів, зумовлених антивакцинальною пропагандою, зумовлюють необхідність консолідації зусиль медичної спільноти та громадських організацій, адже імунопрофілактика проводиться з метою попередження, обмеження розповсюдження і ліквідації інфекційних хвороб, в першу чергу з аерогенним (повітряно - краплинним) шляхом передачі, таких як кір.

Задати питання

Пишіть нам