Чим небезпечний вірус Зіка?

e-mail Друк PDF

За офіційними даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) вірус Зіка передається людям при укусах заражених комарів роду Aedes в основному виду Aedes aegypti, що живуть у тропічних регіонах. Ці ж комарі є переносниками лихоманки Денге, Чикунгуньи й жовтої гарячки.

Комарі роду Aedes зазвичай кусають ранком, ближче до вечора й увечері. В Україні комарів цього виду не зареєстровано, проте існує ризик завезення їх з ендемічних країн (наприклад, у багажнику машини, на рослинах). Найближчі до України країни, де встановлена наявність Aedes aegypti  та Aedes albopictus це: Грузія, Болгарія,  Туреччина та Греція.

Захворювання, викликане вірусом Зіка розповсюджене у тропічних районах з великими популяціями комарів. Відомо, що вірус циркулює в Африці, Північній і Південній Америці, Азії й Тихоокеанському регіоні. Перші повідомлення про спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, надійшли з Тихоокеанського регіону в 2007 і 2013 роках (острова Яп і Французької Полінезії відповідно), а також в 2015 році з Америки (Бразилія й Колумбія) і Африки (Кабо-Верде). Крім того, більш ніж в 13 країнах Північної й Південної Америки були зареєстровані окремі випадки інфікування вірусом Зіка, що свідчить про його швидке поширення. Кілька туристів, інфікованих вірусом Зіка, уже виявлені у Європі, Росії та Китаї, однак хвороба не поширюється далі, оскільки нині відсутня активність комарів. З початком весняно-літнього періоду ризик поширення вірусу Зіка зросте.

Ознаки й симптоми. Зазвичай вірус Зіка викликає стан легкого ступеню важкості із симптомами, що з'являються через кілька днів після укусу інфікованим комаром. У більшості людей хвороба, викликана вірусом Зіка, супроводжується незначним підвищенням температури й висипом. Інколи може розвиватися конъюнктивит, біль у м'язах і суглобах, загальна слабкість. Через 2-7 днів симптоми зазвичай минають.

Лікування. У цей час специфічного лікування й вакцини не існує.Люди, інфіковані вірусом Зіка, повинні багато відпочивати, пити багато рідини й приймати звичайні препарати для усунення болю й лихоманки. При погіршенні самопочуття необхідно звернутися за медичною допомогою.

Профілактика. Наявність комарів-переносників і місць їх розмноження вказує на значний ризик інфікування вірусом Зіка. Найбільш ефективний спосіб профілактики — захист від укусів комарів. З цією метою можна використовувати спеціальні засоби захисту від укусів комарів (спреї, мазі тощо), носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває як можна більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар'єри, такі як сітки, закриті двері й вікна, а і спати під москітними сітками. Важливо також спорожняти, мити й закривати ємності, у яких може накопичуватися навіть невелика кількість води, такі як відра, квіткові горщики й шини, з метою знищення можливих місць розмноження комарів.

Особи, що подорожують, повинні одержувати інформацію про вірус Зіка й інші хвороби, які передаються комарами, у відповідних випадках консультуватися з місцевими органами охорони здоров'я або туризму.

Туристи повинні дотримувати основних зазначених вище заходів безпеки для захисту від укусів комарів.

Наразі органи охорони здоров'я досліджують потенційний зв'язок між вірусом Зіка у вагітних жінок і мікроцефалією у народжених ними дітей (Мікроцефалія — це стан, при якому дитина народжується з розмірами голови нижче норми. До цього приводить патологічний розвиток мозку плода або дитини в грудному віці. Діти з мікроцефалією часто мають проблеми з розвитком мозку під час їх росту). До появи додаткових даних вагітні жінки й жінки, що планують вагітність,   у випадках поїздок у країни,, де є спалах хвороби, викликаної вірусом Зіка, повинні проявляти особливу обачність та захищатися від укусів комарів.

На основі наявних даних ВООЗ не рекомендує вводити будь-які обмеження на поїздки або торгівлю у зв'язку із хворобою, викликаної вірусом Зіка.

http://radiotrek.rv.ua/media/gallery/full/1/6/160129112635_zika_virus_cycle_624-08.png

Задати питання

Пишіть нам