Про важливість проведення дітям профілактичних щеплень проти туберкульозу та систематичного охоплення р. Манту

e-mail Друк PDF

Погіршення епідемічної ситуації з туберкульозу в світі наприкінці минулого тисячоліття викликало необхідність Всесвітньої організації охорони здоров’я у 1993 році проголосити туберкульоз глобальною небезпекою. Щороку у світі виявляють від 7 до 10 млн. хворих на туберкульоз, від якого помирає 2,5 – 3 млн. осіб. В усьому світі смертність від туберкульозу посідає перше місце за рейтингом серед інших інфекційних та паразитарних хвороб і становить 80 %.

Світовий досвід свідчить, що поширення туберкульозу призводить до скорочення тривалості життя, зростання рівня смертності, тимчасової та стійкої втрати працездатності, збільшення необхідного обсягу медичних послуг, соціальної нерівності та дискримінації.  
Епідемія туберкульозу в нашій державі за критеріями ВООЗ оголошена з 1995 року і продовжується до цього часу. За критеріями тієї ж ВООЗ на сучасному етапі Україна віднесена до групи країн з високим тягарем захворюваності на туберкульоз.

Найдієвішим методом профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація та ревакцинація вакциною БЦЖ. Щеплення проти туберкульозу (щеплення БЦЖ) в Україні є обов’язковим (вимоги наказу МОЗ України від 16.09.2011 р. № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні Первинна вакцинація здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя.

Діти, які не були щеплені в пологовому стаціонарі, підлягають обов’язковій вакцинації в закладах охорони здоров’я.

Якщо дитина не щеплена в пологовому стаціонарі через медичні протипокази, щеплення проводиться вакциною БЦЖ-м, в інших випадках щеплення проводиться вакциною для профілактики туберкульозу (далі – БЦЖ).

Дітям, яким не виповнилося два місяці, щеплення проти туберкульозу проводиться без попередньої проби Манту. Після двомісячного віку перед виконанням щеплення БЦЖ дитині слід провести пробу Манту. Щеплення проводиться при негативному результаті проби.
Ревакцинації підлягають здорові діти з  від’ємною реакцією Манту. Ревакцинація виконується в 7-річному віці вакциною БЦЖ (наказ МОЗ України від 16.09.2011 р. № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунологічних препаратів»).

Щороку в Україні хворіють на туберкульоз до 35 % дітей, які не були щеплені від даного захворювання. При аналізі випадків туберкульозного менінгіту встановлено, що 82 % захворілих на цю недугу дітей не були вакциновані, або вакцинація у них не була ефективною.

З метою раннього виявлення захворювання на туберкульоз серед дітей та підлітків проводиться масова туберкулінодіагностика, так звана проба Манту. Згідно з вимогами «Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги щодо туберкульозу», затвердженого наказом МОЗ України від 21.12.2012 року № 1091 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при туберкульозі» щорічна туберкулінодіагностика (проба Манту з 2 ТО) проводиться практично здоровим дітям віком від 4 до 14 років, в першу чергу – у групах ризику захворювання на туберкульоз. Дітям до 4-х років та  дітям підліткового віку туберкулінодіагностика проводиться за бажанням батьків, в групах ризику щодо захворювання на туберкульоз та за епідпоказами (в осередках).

У зв’язку з тим, що профілактичні щеплення можуть вплинути на чутливість до туберкуліну, при проведенні туберкулінодіагностики за віком її необхідно планувати до проведення профілактичних щеплень. У разі якщо з тих або інших причин пробу Манту проводять після проведення профілактичних щеплень, туберкулінодіагностика повинна здійснюватись не раніше, ніж через один місяць після щеплення

Рекомендується проведення туберкулінової проби виконувати в одну і ту ж пору року, краще восени. Важливе значення у своєчасному виявленні інфікованості дитини збудником туберкульозу   має систематичність (щороку) охоплення підлягаючого контингенту реакцією Манту. Адже пропуск р. Манту веде до пропуску «віражу» туберкулінової проби (первинного інфікування), а не виявлений і нелікований «віраж» може призвести до виникнення захворювання на локальну форму туберкульозу.


Завідувачка відділення особливо
небезпечних інфекцій ДУ «Закарпатський
обласний Лабораторний центр
ДСЕС України», лікар-епідеміолог                                       В.М.Жиган

Задати питання

Пишіть нам